NAZ MODA EVİ - GELİNLİK ve ABİYE

Konumunuz :ANASAYFA arrow MODA REHBERİ arrow Gelinlik Seçimi
Gelinlik Seçimi E-posta
Düğün gününüzde, gelinliğinizle güzel gözükmek kadar rahat da olmak isteyeceksiniz. Terziniz ile provalarınızda, gelinliğinizin herhangi bir buruşukluk, çekme, sıkma yapmamasına özen göstererek gelinliğinizi seçmeniz veya diktirmeniz gerekiyor. Alışverişe çıkmadan önce iyi düşünün, sadece güzel gözükmeniz aklınızda olmasın. Almak istediğiniz kolye, bilezik ve gerdanlık için bile bedeninize uygun olanı seçin.

Siluetinizi Seçin.Tüm gelinlikler, 4 ana siluetten oluşur.

 1. Kabarık: Tüm kategoriler arasından en geleneksel olanıdır. Bedeninizi tam olarak sarar, uzun etekten oluşur.
 2. Kraliyet: Belirgin özelliği; göğüs çevresinden belirgin bel çizgisine iner ve dar etek modeli ile biter.
 3. Prenses: Omuzlardan dikey olarak inen ve çok geniş bir eteği olan modeldir. ( Model Çeşitleri "V" veya "A" şeklindedir.)
 4. Kılıf: İnce kılıf şeklindeki bu siluet, beden boyunca çok ince bir çizgi hâlinde uzanır.

Dikdörtgen Tipli Vücutlar, Armut Tipli Vücutlar, Üçgen Tipli Vücutlar, Kum Saati Tipli Vücutlar ve Diğer Tavsiyeler...

 1. Dikdörtgen Tipli Vücutlar
  Bu vücut türünde, bel kısmı çok fazla belli değildir, omuzlardan kalçalara doğru düze yakın bir hat inmektedir. Dikdörtgen vücutlu bayanların, bellerini ortaya çıkaran büzgülü bir gelinlik modeli seçmeleri uygun olacaktır.

 2. Armut Tipli Vücutlar
  Bu tipteki bir kadının kalçaları, omuzlarından daha geniştir. Aradaki bu farkı aza indirmek için hafif vatkalı gelinlik modelleri uygun olabilir. Bunun yanı sıra, kalın kumaşlı modeller tercih edilmelidir. Kalçalar geniş ve yuvarlaksa; düz kesimli modellerden kaçınılmalıdır; çünkü bu tür modeller, kalçaların genişliğini daha fazla ortaya çıkaracaktır. Kalın belli bir vücut için tavsiyemiz; V tipinde bir gelinlik modeli seçimidir. Ayrıca kemerli ve geniş gelinlik modelleri de pek uygun değildir.

 3. Üçgen Tipli Vücutlar
  Üçgen tipli vücuda sahip kadınların omuzları, kalçalarına göre daha geniştir. Genelde sporcu bayanlarda rastlanılan bu tip vücut için, omuzların genişliğini kapatmak amacıyla, üst kısmı düz kesimli ve uzun kollu modeller uygundur.

 4. Kum Saati Tipli Vücutlar
  Genelde ideal vücut tipi olarak görülen bu vücutlar için hemen her modelin yakıştığı söylenebilir. Yine de bellerini ortaya çıkaran modeller önerilebilir.

Diğer Tavsiyeler

 • Düz karınlı ve küçük göğüslüyseniz; düz kesimli bir gelinlik seçebilirsiniz.
 • Göbeğinizden şikayetçi olmanız durumunda A-tipinde gelinlikler uygundur.
 • Sırtınızın güzelliğine inanıyorsanız; sırtı bele kadar açık bir gelinlik seçebilirsiniz.
 • Kısa boyluysanız; önü V-kesimli bir gelinlik, boyunuzu uzun gösterir.
 • Uzun boyluysanız; etek boyları çok kısa olmadan her model yakışır.
 • Kısa boyunluysanız; önerimiz, saçlarınızı toplamanız olacaktır.
 • Uzun boyunluysanız; tam tersine saçlarınızı açık bırakmalısınız.
 • Kollarınız kalın veya çok ince ise uzun ya da kısa kollu bir gelinlik seçebilirsiniz.
 • Klasik bir fiziği olduğunu düşünen gelinimiz dantel ağırlıklı gelinlik seçebilir.
 • Modern en son trend gelinliği kendine yakın gören gelin adayları, aksesuar olarak gelinliklerinde ötriş, tüy, kelebek, değişik tasarımda tokalar ve asimetrik süslemeleri kendi tarzlarına uygun kullnabilirler.
 • Törenin yapılacağı mekanda gelinlik tarzının belirlenmesin de çok önemli.
 • Havuz başı, kır düğünü, bahçe düğünü gelinleri hafif soft gelinlikler, çiçekler uçuş uçuş etekler volanlar tercih edebilir.
 • Balo otel düğünlerinde ışıklar ve gece loşluğunu göz önüne alarak daha ışıltılı daha belirgin çizgileri olan işlemeli dantelli gelinlikler düşünülebilir.
 • Sade çizgileri olan gelinlikler de bu senenin masum çizgileri arasında. Burada dikkat edilecek en önemli husus gelin başı ve aksesuarlarının çok şık ve tamamlayıcı olması.
 • Çok düz tek parça hafif işlemeli bir gelinlik tercih ettiyseniz şık uzun bir duvak ve işlemesi ayni konseptte baş aksesuarı mutlaka beraber kullanılmalı anı zamanda canlı doğal cıvıl cıvıl gelin el buketi ile masumiyet tamamlanmalı.
 • Gelin adaylarına en önemli tavsiyemiz; Hangi gelinlik modelini seçerseniz seçin mutlaka ve mutlaka gelinliğinizi sevmelisiniz bu benim gelinliğim, bu benim tarzım demelisiniz.