NAZ MODA EVİ - GELİNLİK ve ABİYE

Konumunuz :ANASAYFA arrow MEDYADA BİZ arrow Ankara Life Dergisinde Naz Moda Evi
Ankara Life Dergisinde Naz Moda Evi E-posta

Osmanlı Motifleriyle Süslenmiş Gelinlik Yapmak İstiyorum

 Naz Moda Evi kişiye özel tasarımları ve farklı sunumuyla gelinlikten abiyeye, mantodan tayyöre kadar oluşan geniş bir yelpazede bayan modasında öncülük ediyor. Özellikle, gelinlik alanında uzmanlaşmış olan Naz Moda Evi, gelinlere çok özel oldukları bu günlerinde, bu özelliklerini gelinlikleri ile bütünleştiriyor. Sahibesi “Sevginaz Mermer” Meslek Lisesi Moda Tasarımı El Sanatları Bölümü’nü bitirdikten sonra, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü ile eğitimini tamamlamış. Daha sonra iki yıl Stilistlik Eğitimi de almış olan Sevginaz Hanım müşterilerine stilistlik ve danışmanlık hizmetleri de sunuyor. 1993 yılında, moda dünyasına kendine ait ilk atölyesini açarak girdikten sonra, çalışmalarına 1996 yılında büyük çarşıdaki gelinlik mağazası ile devam etmiş.

Dikiminden sunumuna kadar her şeyiyle bizzat ilgilenen başarılı modacı 2007 yılında Çankaya Hoşdere Caddesi’ne

taşıdığı moda evinde profesyonel ekibiyle birlikte çalışmalarını bir sanatçı titizliğinde ve yaratıcılığıyla sürdürmeye devam ediyor.
Naz Moda Evi’nin kapılarını bizlere açan Sevginaz Hanım’la çok özel bir söyleşide bulunduk....
Naz Moda Evi’nin müşterilerine sunduğu hizmetten bahsedebilir misiniz?
Her müşteri bizim için çok özel ve onların giydikleri kıyafetlerin de özel olmasına özen gösteriyoruz. Müşterilerimizin şık olması ve kendilerini özel hissetmesi bizi de özel kılıyor.
Kişiye özel tasarımlar oluşturuyoruz. Bir kıyafeti yalnızca bir kez çalışıyoruz, ikinci bir kişi beğense dahi mutlaka üzerinde değişiklikler yapıyoruz. Bizim hazırladığımız her giysi mutlaka tek oluyor. Gelinlikten abiyeye, mantodan tayyöre geniş bir yelpazede hizmet veriyoruz.

Kişinin tarzını oluşturmasında da yardımcı oluyorsunuz.
Kendimize özgü tasarımlar oluşturduğumuz gibi katalog çalışması da yapıyoruz. Bu anlamda müşterilerimize danışmanlık hizmeti de veriyorum. Kişinin vücut yapısı, modelin kişiye uyup uymayacağı ya da ne şekilde olması gerektiğini anlatarak kişiye özel tasarımlar yapıyoruz. Kıyafet seçerken kişinin beden boyundan şişmanlık ya da zayıflığına, aile yapısından giyeceği mekâna kadar her şeyin değerlendirmesi yapılıyor. Bugüne kadar hiçbir müşterimiz bir seferlik olmadı. 15 yıldır stilistliğini yaptığımız devamlı müşterilerimiz var.

Gelinler sizin için çok özel olmalı. Onlara bu özel günlerinde nasıl yardımcı oluyorsunuz?
Gelinlik seçiminde aile yapısında düğünün olacağı mekâna kadar her şey çok önemli. Düğün kokteyl mi, sadece nikâh mı ya da bir kır düğünü mü? Kişinin zevklerinden kişiliğine kadar her şeyi yansıtan bir tasarım önemli. Gelinlik her genç kızın rüyasıdır ve bütün gelinler gelinliği en güzel şekilde taşır. Burada önemli olan onlara uygun tasarımlarla bu durumu en üst seviyeye çıkartmaktır. Bunun için onların istedikleri ama başarılı olacağına inanmadığımız bir tasarımı oluşturmuyoruz. Siparişi almadan önce mutlaka gerekli analizleri yapıp daha sonra tasarım çalışmalarına başlıyoruz. Bugüne kadar her genç kızımızı buradan mutlu çıkardık.

Sizce moda nedir?
Moda tarzdır diye düşünüyorum. Herkesin kendine özgü bir tarzı olmalı. Biz bu tarzı oluşturmaya özen gösteriyoruz. Çünkü herkese her şey yakışmıyor. Sırf moda diye yakışmayan bir kıyafeti giymek doğru değil. Tabi ki modanın renklerinden, desenlerinden yararlanılır fakat vücut yapısına da uyması gerekir. İnsanın giydikleri kişiliğini yansıtır. Bu şekilde tarz yarattığım ve tamamen tarzını değiştirdiğim müşterilerim de var.
Bir kadın kıyafet seçerken nelere dikkat etmeli?
Öncelikle giyen kişi, kıyafeti kendine yakıştırmalı, kendini her anlamda şık ve rahat hissetmeli. Kendini hoş görmeli ve beğenmeli. Burada beden boyu, bacak boyu, şişmanlık ve zayıflık önemli. O orantıyı yakaladıklarında her zaman şık bir görüntüye sahip olacaklarına inanıyorum.

Peki aksesuarlar.
Bir kıyafette aksesuar çok önemlidir. Giydiğiniz elbise çok güzel olabilir. Aksesuarla kıyafeti bütünleştirebilirsiniz de öldürebilirsiniz de. Bir takı, ayakkabı, çanta… Onu bir şeyle tamamlamanız gerekir. Her türlü gelinlik malzemesi ve aksesuar konusunda biz yardımcı oluyoruz. Onun dışındaki aksesuarların seçiminde ve alımında da önerilerde bulunuyorum. Son provaya mutlaka aksesuarları ile gelmelerini öneriyorum.

Sonbahar- Kış kreasyonu için neler düşünüyorsunuz?
Sonbahar - Kış kreasyonunda giysiler vücudu saran daracık kalıplardan çıkıyor. Daha bol, daha çok kumaş harcanarak yapılmış kıyafetler moda. Abiyeler geçtiğimiz yıllara nazaran daha kapalı, uzun ve bol kollar tercih ediliyor. Kalın kemerler, büzgülü, minik pileli etekler bu yılın modası arasında. Özelikle 60’lı yılların çizgileri, tarzları üzerinde çalışılıyor. Neredeyse 60’lı yılların kalıplarını kullanıyoruz. Önümüzdeki sezon için gelinlik ve abiyelerde hazırlıklarımız var. Gelinlikler artık çok sadeleşiyor. Geçen yılki kadar ağır işlemeler yok. Geçen yıl dantel ağırlıklıydı ama üzerinde çok ağır işlemeler vardı. Bu yıl yine dantel kullanılacak fakat ağır işlemeler kaldırıldı. Tül ağırlıklı, çok kabarık değil, ipek ve organzelerin kullanıldığı detay modeller mevcut.

Moda dünyasında erkek modacılar da ağırlıkta.
Çok iyi erkek modacılar olmasına rağmen ben yine de kadınların daha başarılı olduğunu düşünüyorum. Daha kadınca yaklaşıyorlar çünkü. Benim için kıyafetin tasarımının yanında dikişi de çok önemli. Erkekler bu detaya özen göstermiyor.

Tasarımlarınızda Osmanlı motiflerini de kullanıyorsunuz. Bu yönünüzden biraz bahsedebilir miyiz?
Kına gecesi için özel Osmanlı motiflerini taşıyan, bizim geleneklerimize uygun renkli gelinlik tasarımları kullanıyoruz. Kültürümüzün derinliklerine indiğimizde Osmanlı döneminde bizim gelinliklerimiz rengârenkmiş ve abartılı takılar kullanılırmış. Biz de şimdi bu yönümüzü kına gecelerinde uyguluyoruz. Beyaz gelinlik çok yerleşti artık. Ama çok istiyorum, bir müşterim istesin ve ben rengârenk Osmanlı motifleri ile süslenmiş gelinlik yapayım. Biz ne kadar Türkiye olarak Avrupa modasını izlesek de ben kişi olarak kendim geleneklerimize uygun otantik tarzı daha çok seviyorum. Bu anlamda da bu tarza yakın olan insanların kıyafetlerinde bu yapıyı sergiliyorum.

17.10.2007-15:07:04 | Haber Merkezi